Astrodom

Olejomalba, autor Jarda Sklenář, projekt Tiché brány Yggdrasilu

Valkýra, olejomalba 

Autor Jatda Sklenář , projekt Tiché brány Yggdrasilu

„Opře svou nohu se svalnatým lýtkem o hruď muže, kterého před chvílí zabil, rychlým pohybem vytáhne sekeru z jeho těla a zatne jí do dalšího nepřítele. Najednou mu ostrá bolest projede hrudí. Sekeru vezme do jedné ruky a druhou ruku si přiloží na hruď. Pohlédne na ni a vidí, že je rudá od vlastní krve. Z hrudi mu trčí dlouhý šíp. Klesne na kolena a dívá se na válečnou vřavu kolem sebe. Mezi zuřícími muži spatří zářivě světlo, které se k němu pomalu blíží a najednou má podobu nádherné, bělostné, zlatovlasé panny, která jakoby se vznášela nad mrtvými těly. Přijde až k němu a zkoumavě si ho prohlíží. Vypadá to, že mu podává ruku. Je tak krásná a klidná, ničeho se nebojí. Muž k ní vztáhne svou paži, bolest v hrudi se ještě zhorší, ale najednou utichne – panna odhazuje šíp vytažený z rány. Muž si najednou všimne jejích bělostných křídel, která předtím neviděl, panna jimi zamává a změní se v překrásnou labuť, která odletí z bitevního pole. Právě rozhodla o válečníkově osudu. Bude ještě žít, aby mohl vybojovat další důležitou bitvu."

Odinovy zlatovlasé panny, štítonošky v zářivém okřídleném brnění, odvádějí padlé hrdiny do Valhaly, do říše, kam za odměnu odcházejí bojovníci, kteří padli v bitvě a prokázali tak svou statečnost. Ve Valhale konečně nastávala vytoužená legrace a nekonečné hostiny, kde je Odinovy panny, Valkýry, obsluhovaly a podávaly jim lahodné maso přímo do úst a napájely je pivem a medovinou. Pak je samozřejmě odměnily i jinak. Bitvy, které se zde bojovaly, byly vždycky jen ty vítězné. Není tedy divu, že Vikingští válečníci měli pověst nejstatečnějších a nejdivočejších, když jim byl po smrti slíben takový život, po jakém toužil každý. Chtěli se před valkýrami předvádět a díky své statečnosti si získat jejich náklonnost. Podle některých legend mohly valkýry rozhodovat, který válečník bitvu přežije a který zemře. Přičemž není jasné, jakou variantu mohli válečníci vnímat jako šťastnou. A jak to prožívaly samy Valkýry? Jsou známy příběhy, kdy se Valkýry zamilovávaly do nejudatnějších bojovníků a navazovaly s nimi milenecký poměr, ještě když válečníci žili. Potom je chránily v bitvách, učily je bojovat jako sám Odin a ve válečné vřavě stály po jejich boku. Často také používaly svá nadpřirozená kouzla. Jedna čarokrásná Valkýra prý proměnila vnitřnoti svého milence ve slámu a on tak nemohl být zraněn.

Tyto romantické příběhy nalezneme v Eddě, která je však psána až za dob křesťanství. Prapůvodně byly Valkýry obávaní děsiví duchové, vznášející se nad bojištěm a čekající, až bude bojovník smrtelně zraněn, aby odvedly jeho duši. Vidět takovou Valkýru ve snu, přinášelo neštěstí. V pozdějších romantických verzích těchto příběhů, se hrdinové snažili získat přízeň Valkýr, které se svým oblíbeným bojovníkům často zjevovaly ve snu, aby je varovaly nebo poradily, na co si dát v zítřejší bitvě pozor.

Valkýra znamená „vybírající z mrtvých“ nebo „ta, která vybírá mrtvé“. Později byla tato funkce lehce zidealizována, možná i samotnými Vikingy, podobně jako slovanská/keltská bohyně smrti, která může být buď ošklivá stařena nebo krásná mladá dívka. I starořecký bůh války je fešák a bohyně moudrosti a války Athéna je krásná žena (i když ne nejkrásnější) a jejím symbolem je sova a peří. Valkýry jezdily do bitvy na okřídlených koních a každý chtěl, aby bojovaly s jeho vojskem, na jeho straně, protože to znamenalo výhru. Pokud tedy jiné Valkýry neměly své oblíbence v druhém týmu.

Královnou Valkýr je nejkrásnější severská bohyně Freya, která ráda jezdí do bitvy se svým vozem, taženým kočkami. Vybírá si pro sebe polovinu padlých hrdinů a odvádí je do své říše Folkvang. Proto je někdy vnímána spíše jako respektovaná „konkurentka“ Valkýr, které slouží bohu Odinovi a padlé muže odvádějí do Valhaly, kde Odin vládne. Je jisté, že láska, válka, sexualita a smrt jdou v severské mytologii ruku v ruce. Podle jedné teorie, je Freya totožná s vikingskou bohyní Frigg, patronkou mateřství a manželství, protože Frigg vlastní duše mužů, kteří zemřeli v souboji o nějakou ženu. A to už vypadá, že těch zájemců o duše hrdinů je docela hodně. Frigg je manželka Odina a Freyi manžel je Ódr. Kdyby ale byla Freya původně manželka Odina, docela by to dělení duší dávalo smysl.

 

Odkaz na píseň SVanrad od kapely Heilung, kde vzývají Valkýry a oslovují je jejich jmény. Poslouchala jsem ji při psaní tohoto článku a bylo by super, kdybyste si ji pustili při jeho čtení. 

https://www.youtube.com/watch?v=VGzOj5JTMnE